Nagra VI
Osmikanálový audiorekordér
Vítěz ceny TEC Award pro rok 2009 za výjimečný technický počin
Vlastnosti:
- 8 samostatných kanálů (4 Mic + 2 AES A+B, nebo 6 line + 2 downmix,…)
- Standardní data pro postprodukci (BWF soubory, iXML metadata)
- SMPTE/EBU Time Code
- Úložné médium: 2,5“ HD, CF karta nebo externí USB disk
- Kanálový matrix a dva M/S dekodéry
- Nastavitelná paměť pro funkci Pre record
- Velký barevný dispej zobrazující mnoho údajů
- USB 2.0 port
- Síťově i bateriově napájený, lehký
- Integrovaný reproduktor
Popis přístroje:
Nagra VI byla vyrobena jako přirozený nástupce Nager D/D II, digitálních vícestopých audio rekordérů. Nagra VI je již založena na novém principu – tzv. softwareovém ovládání. Čelní panel je k dostání v šedivé, půlnoční modré nebo burgundské rudé barvě, dle individuálního přání každého jednotlivého zvukového mistra. Dále je Nagra VI vybavena dvěma snímatelnými plastovými držadly sloužícími k mechanické ochraně displeje a ovládacích prvků na čelním panelu. Ve vybavení je nadále i závěsný pás na rameno pro případný transport rekordéru, 120 GB hard disk, odnímatelný akumulátorový box s lithium-ion články a síťový zdroj.
Dodávané nožičky k rekordéru jsou velmi snadno instalovatelné a zpříjemňují práci při umístění na stole přizpůsobením vizuálního úhlu obsluhy k barevnému TFT displeji. Nožičky se dají nasadit a odejmout i při použití rekordéru v transportní brašně, která je rovněž součástí dodávky.
Na obrázku je k vidění Nagra VI s modrým čelním panelem a velmi přesně vykreslenými plastovými držadly pro pohodlnou manipulaci a k mechanické ochraně displeje i ovládacích prvků na čelním panelu. Rekordéry s modrým čelním panelem mají na potenciometrech bílé označení okamžitých hodnot.
Tento obrázek zobrazuje rekordér s čelním panelem v burgundské červené, který je ukryt v textilním cestovním obalu a kde byly držadla nahrazeny úchyty polstrovaného pásu přes rameno. Po obou stranách obalu jsou otvory opatřené suchými zipy pro přístup kabelů a na horní straně je velká kapsa pro příslušenství a jiné předměty.
Audio vstupy:
Nagra VI nabízí 6 nezávislých analogových audio vstupů. Vstupy 1 – 4 jsou vybaveny tradičními mikrofonními Nagra předzesilovači pro dynamické i phantomem +48V napájené mikrofony. Tyto předzesilovače jsou kombinací předzesilovačů vyvinutých pro Nagru V a Nagru-D a jsou to bezpochyby nejkvalitnější mikrofonní audiovstupy Nagra, které byly kdy vyrobeny. Audio limitery mohou být nastaveny pro tyto vstupy selektivně či být spárovány. Naprosto nový koncept obvodů s jedinečnými vlastnostmi nabízí to nejlepší, čeho Nagra dosáhla. Čtyři „In-house“ transformátory poskytují plně plovoucí vstupy pro dynamické mikrofony a znatelně rozšířený odstup signál-šum. Zbývající dva analogové vstupy jsou připraveny pro linkovou úroveň signálu z ostatních zařízení, jako jsou např. mikroportové přijímače, apod. V případě nastavení všech šesti vstupů na linkovou úroveň, rekordér zpracuje signál až do +24dB. Dvojici vstupů 5 + 6 lze použít i pro dva AES digitální signály (A + B). V osmikanálové variantě lze osadit šest analogových vstupů a nahrávat downmix do zbývajících dvou nebo nastavit oba AES vstupy pro 4 digitální signály.
Potlačení „zipového“ hluku
Nagra VI není vybavena klasickými logaritmickými potenciometry pro nastavování audio úrovně tak, jak tomu bylo u předchozích typů. V současné době jsou preferovány digitální ovládací kodéry, které netrpí problémy s „praskáním“ v audio signálu a mohou být naprogramovány pro ovládání více funkcí, tak jak to vyžaduje software. Jakkoliv se u digitálních kodérů standardně objevuje tzv. zipový hluk, Nagra VI těží ze svého technologického vývoje při potlačení tohoto nežádoucího jevu. To v konečném výsledku umožňuje ovládat Nagra potenciometry s okamžitým efektem bez jakéhokoliv slyšitelného rušení.
Potenciometry použité pro Nagru VI se chovají naprosto stejným způsobem jako logaritmické potenciometry v analogových rekordérech Nagra, ale jsou přesnější při nastavování požadovaných parametrů což přispívá k výsledné audiokvalitě nahrávek.
Levý panel rekordéru obsahuje mimo analogových a digitálních vstupních konektorů také čtyřpinový XLR konektor pro externí DC napájení, např. z autobaterie. Dále zde nalezneme pětipinový Lemo konektor s SMPTE/EBU time codem IN/OUT a dvojici HIROSE konektorů pro napájení externích zařízení, např. přijímačů bezdrátových mikrofonů. K dispozici je až 1 A při 12V.
Na pravé straně rekordéru je umístěna šachta pro Compact Flash kartu. Dioda nalevo od otvoru signalizuje aktivitu karty. Dále se zde nachází dva XLR analogové audio výstupy, digitální XLR AES výstup a druhý sluchátkový výstup. Další AES výstupní signál je možno nalézt na 9 pinovém konektoru, spolu s ovládáním START/STOP, tak jako na ostatních rekordérech Nagra. Také zde nalezneme dva USB porty (host/device). Host konektor umožňuje připojení dalšího externího zařízení (klávesnice, USB klíčenka, externí HD, DVD-RAM vypalovací mechanika apod.), device konektor slouží k připojení k PC či MACu jako externí zařízení. Za příplatek je možno doobjednat ještě jeden host USB port, viz fotografie výše, pro současné připojení klávesnice i externího úložného média.
Nahrávací médium a formátování
Nagra VI disponuje 120 GB vestavěným 2,5“ hard diskem. Dále je možno ukládat záznam na vyjímatelnou CF kartu či USB disk. Pro představu – Nagra VI zapíše na 1GB kapacity média cca 20 minut šestistopého záznamu při rozlišení 48 kHz a 24 bit. Nagra VI je vybavena funkcí Hot-Swap pro zajištění plynulého záznamu při výměně CF karty během natáčení. Jako záznamový formát používá BWF (Broadcast Wave File) s iXML metadaty, která umožňují kompatibilitu se všemi moderními postprodukčními zařízeními.
Vzhled displeje
Nagra VI je vybavena 3,5“ barevným TFT displejem velmi dobře čitelným i na slunci o rozlišení 320 x 200 pixelů.Tento vysoce svítivý displej byl speciálně navržen pro zobrazování vícenásobných informací při provozu rekordéru. To znamená, že nezobrazuje jen aktuální status provozu, ale zároveň i úrovně modulace jednotlivých audio stop, time code data apod. Když se obsluha rekordéru pohybuje v menu, tak jsou současně modulace indikovány pomocí LEDiod na čelním panelu. Nagra VI nabízí různé varianty zobrazování informací na displeji, které jsou k náhledu v módu Test a Rekord. Jednou z variant je i velké a podrobné zobrazení pouze modulometrů – na přání zvukových mistrů.
Zvukový mix
Nagra VI umožňuje mix 4 mikrofonních signálů a 2 digitálních AES 3 či šesti linkových signálů do stop 7 + 8, které však mohou být použity pro nahrávku dalších digitálních signálů. Každý z mikrofonních signálů může být úrovňově a panoramaticky upraven díky šipkovým ovladačům na čelním panelu, kterým jsou přiřazeny univerzální ovládací možnosti. Kanálový mix může být dále z HD zkopírován na CF kartu či USB flash disk.
Ověřování použitých médií
Nagra VI disponuje vynikajícím nástrojem k prověření úložných médií, tzn. že v případě potřeby je možno zkontrolovat, zda použité médium (interní HD, CF karta či USB flash disk) umí číst i zapisovat data potřebnou rychlostí. Tato funkce je implementována do rekordéru z důvodu dostupnosti různých neznačkových médií či imitací značkových kusů. Aby byla zajištěna spolehlivost v terénu při nahrávání, je nutno používaná média vždy ověřit, protože nahrávání vícekanálového audio signálu v lineárním PCM formátu v reálném čase je velmi datově náročné.
Zálohování dat
Nagra VI je vybavena dvěma vysokorychlostními USB 2.0 porty. Jeden je určen k propojení rekordéru s počítačem za účelem předávání dat. Druhý (hostitelský) port se používá k připojení externího zálohovacího zařízení, jako je např. flash disk, externí HD, DVD-RAM vypalovačka nebo k připojení klávesnice. Na přání je za poplatek možno při objednávce přístroje nechat rekordér vybavit i dalším USB portem pro současné použití externího úložiště dat a klávesnice.
Šablony
Audio rekordér Nagra VI dokáže uložit až šest parametrických uživatelských nastavení. Ty mohou být různě pojmenovány a bleskově aktivovány. Pak je rekordér ovládán dle individuálních požadavků zvukaře a podle typu nahrávané scény. Šablony mohou být také uloženy na externí médium (6 na jedno úložné médium) jako textové soubory a mohou být měněny pomocí jednoduchých textových editorů, např. Notepad. Tento systém je velmi jednoduchý a flexibilní.
Time code
Interní time code systém Nagry VI a všechny ostatní digitální systémy jsou synchronizovány pomocí unikátního krystalu Stratum III TCXO, který byl pro zajištění naprosté stability podroben umělému stárnutí v peci. Takto je schopen garantovat odchylku +- 4,6 ppm za 15 let při teplotním rozmezí -20°C až 70°C. Odchylka závislá na změnách teplot je menší než 0,28 ppm, to znamená, že je použit nejpřesnější krystal, který byl kdy v rekordérech Nagra použit. Nagra VI využívá standardu SMPTE / EBU a pro HD záznam 23,976fps. Všechny formáty mohou být překódovány pro NTSC záznam. Interní synchronizér umožňuje připojit rekordér k externímu time code signálu, např. pro synchronizaci z postprodučních důvodů.